Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Црно - Бели близнаци

Go down 
2 posters
АвторПорака
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

Црно - Бели близнаци Empty
ПишувањеПредмет: Црно - Бели близнаци   Црно - Бели близнаци Icon_minipostedПет Дек 29 2006, 21:07

За секоја мајка на близнаци, нивното распознавање е задача која се решава цел живот. Но, кога се родиле синовите на Kerry Richardson, таа немала никаква мака да ги распознае веднаш. Layton, кој тежел 2.83 кг, имал плава коса и светол тен. Неговиот брат, Kaydon, кој пристигнал 20 минути подоцна со тежина од 2.98 кг, бил црн.
"Кога се родија никој не забележа нешто невообичаено бидејќи и двајцата беа речиси иста боја," вели 27-годишната г-ѓа Richardson.
"Но, во последните неколку месеци, Layton стана посветол и со посветла коса, како неговиот татко, а Kaydon стана потемен како мене."
Зачнувањето кое се случува еднаш во милион случаеви, се случило откако две јајца биле оплодени во исто време во матката. Додека г-ѓа Richardson има англиско-нигериско потекло, таткото на близнаците е белец.
Според Multiple Births Foundation, Kaydon сигурно ги наследил црните гени од мајка му, додека Layton ги наследил белите од татко му.
"Каде и да одиме среќаваме луѓе кои зјапаат во нас и одвај чекаат да искоментираат," вели Kerry, која работи како администратор. "Морам да објаснувам дека тие навистина се близнаци и имаат исти родители".
"Понекогаш мислам дека ќе им биде навистина чудно додека раснат. Но, за мене тоа само значи дека се навистина нешто посебно."
Браќата се родиле во James Cook University Hospital на 23-ти јули, четири недели порано од предвиденото.

"Кој и да ги види, не може да поверува дека се близнаци. Луѓе ми велеле: "Нели си личат многу, изгледат исто како близнаци", а јас морам да им кажувам дека навистина се близнаци."
Бојата на кожата на бебињата се верува дека се одредува од дури седум различни гени. Ако жената е од мешана раса, нејзините јајца вообичаено би содржале мешавина од гени кои се кодирани и за црна и за бела кожа. Слично, маж од мешана раса би имал повеќе различни гени во неговата сперма. Кога овие јајца и сперма ќе се спојат, тие креираат бебе од мешана раса. Но, многу често, јајцето или спермата можат да содржат гени кодирани само за една боја на кожата. Ако и јајцето и спермата содржат само бели гени, бебето ќе биде бело. А ако и двете ги содржат само верзиите потребни за црна кожа, бебето ќе биде црно.

Интернационалниот генетичар Др. Stephen Withers вели дека веројатноста жена од мешана раса да има јајца кои содржат доминантни гени за една боја на кожа е доста мала, не пак да се произведат две такви во исто време и да се створат близнаци.
"Веројатноста е околу 1 на милион," вели тој.
Вратете се на почетокот Go down
BIG_M_UNDERGROUND
верно членче
верно членче
BIG_M_UNDERGROUND


Број на мислења : 323
Age : 32
Registration date : 2007-04-08

Црно - Бели близнаци Empty
ПишувањеПредмет: Re: Црно - Бели близнаци   Црно - Бели близнаци Icon_minipostedНед Апр 29 2007, 12:18

Закон работа! Сигурно било некое Генетско пореметување, поради температурата, воздухот, храната, некое зрачење.....ама сепак закон работа, црно-бели близнаци....хехехеVery Happy
Вратете се на почетокот Go down
 
Црно - Бели близнаци
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Култура :: Општо-
Отиди до: