Корчагин форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Корчагин форум


 
HomeHome  GalleryGallery  БарајБарај  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ

Go down 
+4
NaTaLi
Proof
Slash
Paparapacipipas
8 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Paparapacipipas
Модератор
Paparapacipipas


Број на мислења : 242
Age : 32
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 14:20

Во оваа тема пишете мислења за тоа кој бил според вас најголем војсководач. На кои дела му се восхитувате и зошто. Да видам некое мислење па после и ја ќе пишам.
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 14:49

Ајде ја прв. Значи Александар Македонски е најголем војсководец според мене (и според многи други). На што му се восхитувам? Па освоил повеќе од пола свет треба ли нешто повеќе да се каже.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 17:53

Треба да се спомене и Џингис Кан. Го освоил речиси целиот свет
Вратете се на почетокот Go down
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 19:56

Paparapacipipas напиша:
Во оваа тема пишете мислења за тоа кој бил според вас најголем војсководач. На кои дела му се восхитувате и зошто. Да видам некое мислење па после и ја ќе пишам.

не се восхитувам на ниту еден човек кој допринел за смртта на било кој човек...
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 20:03

NaTaLi напиша:
Paparapacipipas напиша:
Во оваа тема пишете мислења за тоа кој бил според вас најголем војсководач. На кои дела му се восхитувате и зошто. Да видам некое мислење па после и ја ќе пишам.

не се восхитувам на ниту еден човек кој допринел за смртта на било кој човек...
WOW колку философски.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedНед Мар 04 2007, 22:33

Јас му се восхитувам, го обожавам .... нашиот пра пра татко Александар. Како прво затоа што се чуствувам како негов потомок, и се гордеам со тоа, се гордеам што сум потомок на најголемиот човек на сите времиња. Александар самиот по себе не представува толку симбол на освојувач, колку за достигнување на невозможното...
Доказ за тоа како човек може да ги надмине боговите....
Неговата големина е многу тешко да се опише, затоа што е голема во секој поглед. Вистината е што и во најдоброто, ако барате ќе најдете нешто лошо. Но дали она што го постигнал Александар може да биде намалено со тезата дека убивал луѓе ? Според мене не... Самата помисла дека е единствениот кој го остварил големиот масонски сон за обединет свет, не како една држава, во случајов македонска. Туку како обединет свет, на сите народи, во кои сите се еднакви...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
DJ_Stole
верно членче
верно членче
DJ_Stole


Број на мислења : 637
Age : 33
Локација : Скопје
Registration date : 2006-10-16

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:18

И јас на умешноста на Александар
Вратете се на почетокот Go down
http://www.goal.com
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:47

Proof напиша:
Треба да се спомене и Џингис Кан. Го освоил речиси целиот свет

Димса ти канот Аспарух да не го почитуваш најмногу ? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:48

Moscow_BoY напиша:
Proof напиша:
Треба да се спомене и Џингис Кан. Го освоил речиси целиот свет

Димса ти канот Аспарух да не го почитуваш најмногу ? Very Happy
Зашто?
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:49

Зш Џингис Кан го спомна .... Се шалам... Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:51

А што според тебе Џингис Кан не е вреден да се спомене како еден од најголемите војсководци?
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 13:52

Абе и Џингис Кан е голем војсководец... Ама темава е најголем Wink
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 22:49

Moscow_BoY напиша:
Јас му се восхитувам, го обожавам .... нашиот пра пра татко Александар. Како прво затоа што се чуствувам како негов потомок, и се гордеам со тоа, се гордеам што сум потомок на најголемиот човек на сите времиња. Александар самиот по себе не представува толку симбол на освојувач, колку за достигнување на невозможното...
Доказ за тоа како човек може да ги надмине боговите....
Неговата големина е многу тешко да се опише, затоа што е голема во секој поглед. Вистината е што и во најдоброто, ако барате ќе најдете нешто лошо. Но дали она што го постигнал Александар може да биде намалено со тезата дека убивал луѓе ? Според мене не... Самата помисла дека е единствениот кој го остварил големиот масонски сон за обединет свет, не како една држава, во случајов македонска. Туку како обединет свет, на сите народи, во кои сите се еднакви...


според твојава логика: ај сеа ја ќе станам војсководец, ќе ти утепам семејство, другари, све... ќе го остварам големиот масонски сон за обединет свет, и сите ќе бидеме еднакви (ама некои поеднакви Smile)...
и? ќе бидеш среќен?
Вратете се на почетокот Go down
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 23:20

NaTaLi напиша:
Moscow_BoY напиша:
Јас му се восхитувам, го обожавам .... нашиот пра пра татко Александар. Како прво затоа што се чуствувам како негов потомок, и се гордеам со тоа, се гордеам што сум потомок на најголемиот човек на сите времиња. Александар самиот по себе не представува толку симбол на освојувач, колку за достигнување на невозможното...
Доказ за тоа како човек може да ги надмине боговите....
Неговата големина е многу тешко да се опише, затоа што е голема во секој поглед. Вистината е што и во најдоброто, ако барате ќе најдете нешто лошо. Но дали она што го постигнал Александар може да биде намалено со тезата дека убивал луѓе ? Според мене не... Самата помисла дека е единствениот кој го остварил големиот масонски сон за обединет свет, не како една држава, во случајов македонска. Туку како обединет свет, на сите народи, во кои сите се еднакви...


според твојава логика: ај сеа ја ќе станам војсководец, ќе ти утепам семејство, другари, све... ќе го остварам големиот масонски сон за обединет свет, и сите ќе бидеме еднакви (ама некои поеднакви Smile)...
и? ќе бидеш среќен?
Не товјава логика нема везе. Колку и да се правиме мирољубиви не може така. Тоа е правилото на преживување од секогаш. Или ќе убиеш или ќе те убијат. Сфаќаш?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
NaTaLi
Модератор
NaTaLi


Број на мислења : 775
Age : 33
Локација : у соби где умире дан
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 23:26

Да, али не мораш да почнеш прв...
Вратете се на почетокот Go down
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 23:27

Абе малце да не забегавте од темата?
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedПон Мар 05 2007, 23:59



Ете... Во тоа е проблемот... Знаев дека ќе речеш нешто вакво уште од почетокот. За првата работа што се фати е што убил луѓе...
Од сите работи што ги сторил за човештвото, ти се факаш за тоа дека убивал луѓе... Па Сталин 20 милиони убил, Хитлер исто, Наполеон...
На крај краева, секој од нас убива по некого во животот, зарем мислиш дека убиство е само она извршено со пиштол ?
За другото, баш тоа е она што го прави Александар различен од другите... Многу пробале да го остварат овој сон, ама само тој успеал...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Slash
Форум Манијак
Slash


Број на мислења : 1130
Age : 33
Локација : Skopje
Registration date : 2006-10-16

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 00:45

Да се надополнам на Московецо. Александар во голем број од земјите кои ги освојувал од населението бил дочекуван како ослободител! Значи тоа го става на различно рамниште во однос на другите.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.korcagin.macedonianforum.net
Paparapacipipas
Модератор
Paparapacipipas


Број на мислења : 242
Age : 32
Локација : кај сум? под кајсија.
Registration date : 2007-02-02

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 10:11

Александар не само што бил дочекуван како ослободител туку потоа и народот од таа земја ја приклучувал кон својата војска што причинувало голема чест. Неговата големина како војсководец на место на битката се гледа против Дариј кога со 50 000 се борел против 250 000 и притоа загубил само
5 000 свои војници.
Други војсководци кои треба да се споменат според мене се и генерал Кутузов кој се борел против Наполеон. Со послаба, помалубројна и мнооооогу послабо наоружана војска извојувал победа. Тоа била победа извојувана со итрина.
И секако Хитлер кој го запалил Рајхстагот и за тоа ги обвинил комунистите за да може да ги убие и да дојде на власт. Потоа целата индустрија ја прави воена и е неверојатен мотиватор на својот народ да појде во оваа војна.
Вратете се на почетокот Go down
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid


Број на мислења : 2208
Age : 32
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 10:58

абе тој котузов не бил страшна пијаница ? и со вотка во матарката ги има добиено битките ? кога викам страшна пијаница мислам од 24 часа 25 пијан бил ...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net/index.htm
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 14:41

Да ама генерал Кутузов извршил неверојатен маневр...
Имено наредил да се напишти цела Москва, французите измрзнале, и ги прегазил кај Бородино ( подмосковје ).
Истото му се случило и на Хитлер... Ама мислам дека од тогаш, Русија станала невозможна мисија за Европјаните...
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Karate Kid
Форум Манијак
Karate Kid


Број на мислења : 2208
Age : 32
Локација : ovde
Registration date : 2007-01-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 19:24

da znam sto napravil samo prasuvav dali bese on pijaniot general
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net/index.htm
Proof
Форум Манијак
Proof


Број на мислења : 2586
Age : 33
Локација : Еве ме нигде ме нема
Registration date : 2006-11-06

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedВто Мар 06 2007, 22:47

Moscow_BoY напиша:
Да ама генерал Кутузов извршил неверојатен маневр...
Имено наредил да се напишти цела Москва, французите измрзнале, и ги прегазил кај Бородино ( подмосковје ).
Истото му се случило и на Хитлер... Ама мислам дека од тогаш, Русија станала невозможна мисија за Европјаните...
Да одлична стратегија на Кутузов. И не од тогаш од секогаш Русија била невозможна мисија
Вратете се на почетокот Go down
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedСре Мар 07 2007, 00:06

Па не би се сложил со тебе дека одсекогаш Русија била невозможна мисија. Затоа што Русија се проширува со Петар Велики, што и не е толку битно, во секој случај потенцирав тогаш станува незовможна мисија за Европјаните. Инаку најголемиот проблем за Русија бил Сибир, кој и денес не многу добро соработува со Москва... Имено постоеле големи шанси Сибир да биде заземен од Кина, па поради тоа бил изграден Транссиб, кој ја поврзува Москва ( Петер ) со Владивосток на далечниот исток. Односно железничка пруга долга повеќе од 6,000 километри. Градена од илјадници луѓе, затоа што требало да биде завршена во многу мал период ( не ме држете за збор, дали е година две... нешто така ) . Само да се потсетиме на сибирската зима, и се е јасно Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Moscow_BoY
Администратор
Moscow_BoY


Број на мислења : 1845
Age : 33
Registration date : 2006-10-13

НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_minipostedСре Мар 07 2007, 00:08

Karate Kid напиша:
da znam sto napravil samo prasuvav dali bese on pijaniot general

Колку што знам за Кутузов не е оној пијаниот... Случајно да не си го помешал со маршал Жуков ? Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://korcagin.macedonianforum.net
Sponsored content





НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Empty
ПишувањеПредмет: Re: НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ   НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ Icon_miniposted

Вратете се на почетокот Go down
 
НАЈГОЛЕМ ВОЈСКОВОДЕЦ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Корчагин форум :: Наука :: Историја-
Отиди до: